My Home

My Home

(6 класс)

 

Цели:

Образовательные:

1) совершенствование лексических навыков по теме "Describing a room/flat";

2) формирование лексических навыков по теме «Предлоги места»;

3) активизация лексики в устной речи.

Развивающие:

1) развитие интереса к изучению английского языка;

2) развитие лингвистической догадки и логического мышления;

3) развитие творческих способностей учащихся.

Воспитательная:

1) воспитание уважения к своим одноклассникам и умения работать в разнородных группах.

Подготовительная работа:

1. Подготовить раздаточный и наглядный материал.

 

Ход мероприятия

 

Teacher: Good morning. I'm glad to see you. Сегодня мы поговорим с вами о том, где мы живём, о наших домах и квартирах. Не секрет, что наша малая родина - это наш дом. Там мы всегда чувствуем себя комфортно и счастливо. У англичан есть поговорка: "East or west home is best". Давайте сначала переведём её дословно. Как вы думаете, что эта поговорка значит? А вы знаете русский эквивалент этой поговорки? (В гостях хорошо, а дома лучше.)

Well. Let's look at the pictures. Here are different types of homes. They are a cottage, a detached house, a semi-detached house, a flat, and a terraces house. And I have some descriptions and match the houses and the words. Is the task clear? (Если задание непонятно, можно перевести его на русский язык.) Let's work in groups of four.

Учащимся раздаются карточки с определениями:

Cottage is a kind of small house, usually in the country. (Дом, коттедж)

Detached house - is a house that is not joined to another one. (Отдельно стоящий дом)

Semi-detached house - is a house that is joined to another no one side. (Один из двух особняков, имеющих общую стену)

Terraces house - is a house that is joined to others on both sides. (Ряд стандартных домиков вдоль улицы)

Flat - is a home that is a set of rooms no one level of a building. (Квартира)

Teacher: So, we know all kinds of houses. And now let's play the game "Associations". I'll give you these sheets of paper with the word "Home". Write down around this word all the words which you associate with home. You may write words denoting rooms, pieces of furniture, people and so on. Work in groups. You have four minutes for this task.

Целесообразно разделить учащихся на две группы, но не в том составе, в котором они выполняли предыдущее задание, а, например, выбрать состав групп по жребию: у учителя карточки двух цветов, участники закрывают глаза, тянут карточку и находят свою группу по цвету карточки. Когда учащиеся написали ассоциации, учитель предлагает устроить соревнование, какая команда назовёт больше слов, ассоциирующихся со словом «home».

 

Teacher: Well, that's good. Let's continue our competition. Let's play then a game "Who is the quickest?" (Кто быстрее). Look, on the back sides of the blackboard there are two puzzles with 17 words denoting rooms and furniture in the house. And you have the riddles to these words. First, you should read the riddle in your group and if you know the word you should run to your puzzle and find the word in it. Then you do the same with all the other riddles. Are the rules of the game clear for you?

Puzzle:                                   

k

s

n

b

e

d

y

g

s

o

f

a

i

v

b

e

s

o

v

c

h

a

i

r

t

a

a

d

r

o

d

f

l

y

y

m

c

c

l

r

f

r

h

i

o

k

e

c

h

z

c

o

x

c

a

r

p

e

t

h

e

a

o

o

s

u

l

h

m

u

a

a

n

d

n

m

b

r

l

n

d

g

n

i

f

s

y

k

n

t

m

i

r

r

o

r

h

h

s

n

b

a

t

h

r

o

o

m

j

e

g

b

w

i

n

d

o

w

u

y

k

l

i

v

i

n

g

r

o

o

m

t

l

f

p

i

o

k

q

W

e

g

r

m

 

Слова, зашифрованные в пазле:

По горизонтали: bed, sofa, chair, carpet, mirror, bathroom, window, living room.

По вертикали: kitchen, shelf, balcony, bedroom, door, curtain, hall, armchair.

 

Загадки:

I stay in your bedroom. You see me every evening when you are going to sleep. (Bed)

It usually stands in the living room. But sometimes you may sleep on it. (Sofa)

I have four legs but I cannot walk. (Chair)

It usually laid on the floor. (Carpet)

Look at me and you'll see yourself. (Mirror)

I like water. If you want to have shower, please, come in. (Bathroom)

I'm in every house. If you look at me you'll see the street. (Window)

It is the main room in a house where the whole family gathers in the evening. (Living room)

If you like to cook this room is for you. (Kitchen)

It is a piece of furniture where you put your books. (Shelf)

It is not a room but some houses and most flats have it. (Balcony)

This is the room where you sleep. (Bedroom)

You can't get into the house without it. (Door)

You may see it on the window. (Curtain)

It is the first room when you enter the flat. (Hall)

I have four lags and two arms. (Armchair)

Конкурс заканчивается, когда одна из команд выполнит задание. Учитель проверяет правильность заполнения пазла, а также спрашивает перевод слов у обеих команд.

 

Teacher: Nice. But there are some more pieces of furniture in a flat. Let's continue this competition and play the "Stop game". Look on the blackboard. There are many pictures with different pieces of furniture there. So, I'll say you an English word and if you know this word you should cry: "Stop!" Then you should come up to the blackboard, take the picture and say: "This is ..." For example, if I say "A lamp", you'll cry: "Stop!" come up to the blackboard, take this picture (на карточке нарисована лампа) and say:"This is a lamp". Is it clear?

 

Для этого задания на доске нужно прикрепить скотчем или магнитами картинки с изображением предметов мебели. Учитель читает слова, учащиеся, которые знают их, подходят к доске, снимают карточку, показывают её остальным и говорят: "This is ...". Слова могут быть такими: TV set, fireplace, microwave, sink, wardrobe, cupboard, washbasin, washing machine и др. Если никто не знает слово, учитель снимает его сам, показывает картинку учащимся, называет его ещё раз и просит записать новое слово в словарик (тетрадь).

 

Teacher: Well, but to describe a flat or a room we should know not only the words denoting furniture but also some prepositions (предлоги) denoting place. Please, look at this picture and try to guess the meaning of these prepositions.

На доске висит картинка, на которой нарисован один и тот же предмет, но находящийся в разных позициях по отношению к другому предмету или предметам.

Предлоги: on, in, near, next to, under, above, behind, in front of, between, among, to the right of, to the left of.

Teacher: Now look at the picture. There is a room in the picture. Let's describe it. Take turns in describing the room. Не забывайте, что когда мы описываем нахождение какого-либо предмета где-либо, мы используем оборот there is/there are. So, let's begin.

Teacher: So, now you know a lot of words connected with the theme "Home". And the task of our lesson today, and I think the most interesting task, is putting furniture in a house. Look, we have a house with a living room, a bedroom, a kitchen, a hall, a bathroom, and a balcony. (На ватмане нарисован макет дома) So, please, come to me and take the markers. Each of you will draw one piece of furniture in the house. But you should not only draw a thing. You should say where it is situated in the room. For example, I draw a table. It is near the window. (Учитель рисует стол рядом с окном) Take turns, please.

 

Учащиеся рисуют на макете дома мебель.

Teacher: Well. Our lesson is over. You've worked very well today. You'll get good marks. Thank you. Good-bye.